IP


Aktualności

Sukces w półfinale konkursu „Odważ się być mądrym”

22.02.2018

Uczniowie naszej szkoły brali udział w II etapie wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Technicznej „sapere aude”- odważ się być mądrym. Konkurs organizuje Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu przy współpracy Stowarzyszenia „Nauka i Rozwój” w Jarosławiu. Patronat nad konkursem objęła Fundacja Twoja Szansa. Do finału wojewódzkiego zakwalifikował się Michał Dadak, trzymamy kciuki za powodzenie w finale konkursu.

Grzegorz Bursztyka


Bezpieczna droga

22.02.2018

Po zakończeniu ferii czyli od 12 lutego br. droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół muszą zachować szczególne środki ostrożności, bo najmłodsze dzieci cały czas uczą się prawidłowych zasad ruchu drogowego.

W Tryńczy nad bezpieczeństwem przechodzenia przez ulicę bez względu na warunki pogodowe czuwa "przeprowadza", Pani, która nadzoruje przejście przez jezdnię znajdujące się przy Szkole Podstawowej w Tryńczy. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że takie zadanie jest niezwykle odpowiedzialne.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla uczniów zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić uczniom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u uczniów właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa naszego dziecka na drodze jest jego widoczność. Nic tak nie poprawia widoczności dziecka, jak wszelakiego rodzaju odblaski. Pamiętajmy, aby dziecko wychodzące z domu miało ich kilka w szczególności na rękach i nogach.

Podkreślając jednocześnie, iż nie ma znaczenia pora dnia. W ciągu dnia odblaski również poprawiają widoczność ucznia na drodze i należy je nosić.

Im więcej mówi się o bezpiecznej drodze do szkoły , tym szybciej uczniowie zapamiętają to i nabierają nawyków bezpiecznego poruszania się. Każdemu zależy aby uczeń wychodzący z domu do szkoły, cały i zdrowy do niej dotarł, a po lekcjach wrócił do domu.

Uważam, że bardzo wymowne są trzy apele:

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Wojtas Anita

GaleriaKulig w Radawie

21.02.2018

Dnia 21.02.2018 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami- Panią Małgorzatą Lis-Nakonieczną oraz Panem Adamem Kulpą udali się na kulig do Radawy. Pogoda była wprost wymarzona na przejażdżkę saniami i podziwianie malowniczych widoków. Później przyszedł czas na ogrzanie się przy ognisku i pieczenie kiełbasek, chleba oraz pianek. Jak na uczniów naszej szkoły przystało nie zabrakło harców i zabaw. Po uczcie uczniowie pełni wrażeń i w wyśmienitych nastrojach wrócili do szkoły.

Małgorzata Lis-Nakonieczna

GaleriaWyjście na lodowisko

20.02.2018

Dzisiejszego dnia była piękna pogoda. Słońce mocno świeciło, a uczniowie klasy czwartej byli z tego szczególnie zadowoleni, bo sprzyjająca pogoda pozwoliła im na szaleństwa na lodzie.

Dnia 19 lutego uczniowie klasy czwartej pod opieka wychowawczyni udali się na lodowisko. Uśmiech na twarzy, ciepłe kurtki i łyżwy na stopach - to opis uczniów, którzy przez dwie godziny lekcyjne spędzili czas na świeżym powietrzu, mając do dyspozycji całe lodowisko dla siebie. Jazda po Białym Orliku zmęczyła chyba każdego, ale wszyscy w radosnym nastroju wracali do domu.

Anita Wojtas

GaleriaNiesamowity świat robotyki

19.02.2018

19 lutego 2018 r. zajęcia z robotyki przyniosły nowe wyzwania naszym młodym konstruktorom. Chłopcy przystąpili do budowy robotów według własnej inwencji. Na końcu za pomocą specjalnego oprogramowania ożywiali modele programując ruchy i konkretne zachowania. Uczestnicy spotkania mieli szansę na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, które pozwalają lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych.

Po zajęciach niektórzy odpoczywali aktywnie na lodowisku.

Grażyna Mazurek

Galeria„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”

18.02.2018

W piątek, 16 lutego br., uczniowie klas 4 i 5 spotkali się z przedstawicielami Zakładu Stare Miasto-Park sp. z o.o. Celem spotkania była nauka selektywnej zbiórki odpadów; jest ono też jednym z elementów harmonogramu działań ekologicznych, które podejmuje nasza szkoła.

Uczniowie dowiedzieli się co to są odpady komunalne i zdobyli informacje o pojemnikach służących do segregacji odpadów: makulatury, tworzyw sztucznych, szkła bezbarwnego i kolorowego. Pozyskali też wiedzę na temat segregacji i odzyskiwania bioodpadów. Ponadto, celem spotkania było zaznajomienie uczniów z Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK); jakie odpady problemowe można tutaj dostarczać.

Tematy, poruszone w czasie spotkania, są bardzo ważne, ponieważ każdego dnia wytwarzamy ogromne ilości odpadów. Konieczne jest wytwarzanie prawidłowych nawyków w tym obszarze życia już od najmłodszych lat, w myśl zasady: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Ewa Szela

GaleriaSzeroko rozumiana profilaktyka „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Zagrożenia”

16.02.2018

W piątek w naszej szkole odbyły się dwa przedstawienia profilaktyczne w zakresie działań profilaktycznych, dla najmłodszych „Bezpieczna droga do szkoły”, natomiast dla starszych uczniów „Zagrożenia”. Tematyka spektakli ukierunkowana była na przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na uczniów na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Uczniowie wykazali się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym odpowiadając na zadawane pytania. Podawali również liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Natomiast starsi uczniowie nastawieni zostali na przeciwdziałanie uzależnieniom. Zaprezentowana przez aktorów prelekcja ukazuje szeroki i złożony mechanizm uzależnień od internetu oraz wynikające z tego negatywne skutki. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna w codziennym życiu jest przezorność i ograniczone zaufanie, zwłaszcza do osób obcych, których wiarygodności nie da się szybko sprawdzić.

Magdalena Młynarska

GaleriaNasi ulubieńcy. Koty i kociaki

16.02.2018

Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego. Z tej okazji dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów kl. I-III przebywających na świetlicy zostały zorganizowane zajęcia o kotach i kociakach. Dzieci poznały legendę o kocie i tajemniczej literce, wiele ciekawostek o tych zwierzętach oraz o ich sławnych właścicielach. Zdziwiły je kocie rekordy oraz dowiedziały się o niektórych rasach kotów. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły przy piosence "Wlazł kotek na płotek" oraz bawiły się w zabawę "Na ziemi zostaje". Okazało się, że najmłodsi znają wiele książek i filmów których bohaterem jest kot lub też towarzyszy głównym postaciom. Wszystkim bardzo spodobała się zabawka dźwiękowa wydająca koci odgłos miauczenia. Młodsze dzieci otrzymały malowanki, zaś starsi uczniowie wykonywali portret kota z kolorowego papieru, zaś tło ozdabiali kredkami świecowymi.

Lucyna Czeszyk

GaleriaZabawy na lodowisku

14.02.2018

W środę uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni aktywnie spędzili jedną lekcję na lodowisku przy szkole. Na pochwałę zasługuje wspaniałe zachowanie uczniów jeżdżących już samodzielnie na łyżwach, którzy chętnie i samorzutnie pomagali kolegom. Po godzinnej jeździe już wszyscy świetnie sobie radzą z jazdą. Łyżwiarstwo niesie ze sobą wiele korzyści. Już od pierwszego kontaktu z lodem ćwiczy zmysł równowagi, próbujemy zsynchronizować ręce i nogi. To tak naprawdę jedna wielka koordynacyjna zabawa. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wszystkie nasze mięśnie zaczynają pracować. Ręce, nogi muszą współgrać, ale czasem musimy je oddzielić, by wykonać określone ewolucje. Łyżwiarstwo uczy gibkości i gracji. Najważniejsza sprawa - jazda na łyżwach hartuje. Nie tylko ciało, ale też ducha, każdy upadek wzmacnia malucha, daje mu siłę, by próbować dalej.

Ruch to zdrowie więc trzeba założyć łyżwy i pójść na lodowisko z dziećmi, a one nauczą rodziców, którzy jeszcze nie potrafią.

Magdalena Młynarska

GaleriaWyniki Konkursu Ortograficznego o Pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tryńczy

14.02.2018

Uczniowie biorący udział w konkursie pisali dyktando w dwóch grupach wiekowych. W kategorii uczniów kl. V-VII szkoły podstawowej mistrzem ortografii została Milena Migas z kl. V, zaś w kategorii uczniów kl. II-III gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Marlena Siemieniak z kl. III. Pani dyrektor wręczyła wyżej wymienionym uczennicom pamiątkowe pióra i dyplomy. Dyplomy za udział oraz słodkie upominki otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu. Mamy nadzieję, że konkurs zmotywuje większość uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii. Organizatorem potyczek ortograficznych była biblioteka szkolna.

Lucyna Czeszyk

GaleriaBalonowy zawrót głowy

14.02.2018

Dzieci spędzające swój czas na świetlicy szkolnej z chęcią uczestniczą w różnych zabawach z wykorzystaniem kolorowych balonów. Wiele radości dostarczyły takie zabawy jak: "Balonowe wyścigi zespołów", "Tany-tany w parach z balonami", "Balonowe wędrówki", "Łapanie balonów", "Balon w górze", "Balonowa stonoga", "Rośnij, rośnij, mój malutki...", "Balonikowe rysunki" itp.

14 lutego dzieci wykonywały kartki walentynkowe dla swoich bliskich. Został nawet ogłoszony konkurs na najładniejszą walentynkę, który wygrała Monika Bajor z kl. III. Chociaż wybór był bardzo trudny, gdyż dzieci w wykonanie walentynek włożyły dużo serca.

Lucyna Czeszyk

GaleriaDzień Babci i Dziadka

13.02.2018

13 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich Dzień Babci i Dziadka. Na początku uroczystości swój głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kubrak, która przywitała wszystkich zaproszonych gości oraz wszystkie Babcie i Dziadków, po czym złożyła na ich ręce moc najserdeczniejszych życzeń, zapraszając tym samym wszystkich zgromadzonych na przygotowane przez uczniów i nauczycieli klas 0 – III wystąpienia. Zanim to jednak nastąpiło Pan Wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędruch powitał wszystkich obecnych na uroczystościach związanych z Dniem Babci i Dziadka, a następnie wręczył na ręce nauczycieli ogromny kosz ze słodyczami dla wszystkich uczniów klas 0 – III. Po części wstępnej i przemowach rozpoczęła się część artystyczna. Nasi najmłodsi uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, nie zabrakło też tańców oraz krótkich inscenizacji. Każda klasa kończąc swój występ została nagrodzona przez Babcie i Dziadków gromkimi brawami, co świadczyło o tym, że wystąpienia ich wnuków oraz wnuczek bardzo im się podobały. Na zakończenie uroczystości uczniowie wręczyli swoim Babciom oraz Dziadkom przygotowane wcześniej z wychowawcami laurki oraz drobne upominki, odśpiewując im tradycyjne „Sto lat”. Rada Rodziców naszej szkoły na koniec uroczystości przygotowała poczęstunek dla wszystkich Babć i Dziadków.

Dryś Ilona

GaleriaNoc filmowa

05.02.2018

W pierwszym tygodniu ferii uczniowie kasy czwartej spędzili w szkole całą noc na tak zwanej "Nocy filmowej". O godzinie 19:30 uczniowie z wychowawczynią i mamą jednej z uczennic przygotowali świetlicę, następnie zostały zamówione pizze. W oczekiwaniu na nią część osób grało w ping-ponga a pozostali rozpoczęli przygodę z filmem. Cała noc minęła na oglądaniu filmów z przeplatanymi krótkimi rozgrywkami w piłkę nożną. Chętnie grali chłopcy oraz dziewczynki. Nie mogło zabraknąć też nocnej podróży po szkole, na którą czekali wszyscy. Uczniowie wykazali się odwagą i nic nie było w stanie ich wystraszyć.

Anita Wojtas

GaleriaWycieczka do kręgielni

02.02.2018

Wiele frajdy dostarczył uczniom kl. VI-VII oraz kl. II-III gimnazjum wyjazd do kręgielni w Jarosławiu. Uczniowie mieli możliwość zdrowej rywalizacji oraz miłego spędzenia wolnego czasu z rówieśnikami przy kręglach i pizzy. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Magdalena Młynarska, Lucyna Czeszyk i Grzegorz Bursztyka.

Lucyna Czeszyk

GaleriaWszystkie aktualnościEuropejski Fundusz Społeczny

Unia Europejska

© Copyright 2006 by SP Tryńcza, all rights reserved! -- Design & Technology by Grzegorz Bursztyka