IP


Aktualności

Etap archiprezbiterialny Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach rozstrzygnięty

17.05.2021

Miło nam poinformować, że uczennica kl. VII a Klaudia Płonka zdobyła II miejsce w archiprezbiteriacie jarosławskim XXI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach – o Słudze Bożym Kardynale Wyszyńskim i zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się 8 czerwca w Przemyślu.

Gratulujemy Klaudii zwycięstwa i życzymy powodzenia w finale.


S. Anna Macina


Informacja dotycząca nauczania hybrydowego

14.05.2021

INFORMACJA

DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W TRYŃCZY


Od dnia 17.05.2021 r. do 28.05.2021 r. uczniowie klas IV–VIII Szkoły Podstawowej w Tryńczy będą brali udział w zajęciach według planu lekcji w trybie hybrydowym.

do pobrania:

HARMONOGRAM nauczania hybrydowego


Od dnia 31 maja 2021 r. we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej w Tryńczy obowiązywać będzie nauka w systemie stacjonarnym.

Elżbieta Kubrak


Konkurs biblijny „Jezus gromadzi Kościół na Świętej Wieczerzy” – etap dekanalny

08.05.2021

W czwartek, 6 maja 2021 r. o godz. 9.00 w szkołach podstawowych na terenie Archidiecezji Przemyskiej odbył się etap dekanalny Konkursu Biblijnego „Jezus gromadzi Kościół na Świętej Wieczerzy”.

Wydarzenie już od kilkunastu lat organizuje Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W tym roku, ze względu na pandemię, miał on inny przebieg niż w latach poprzednich.

Naszą szkołę na tym etapie reprezentowali następujący uczniowie: Klaudia Płonka i Wojciech Hanejko z kl. VII a oraz Wioletta Kuśnierz z kl. VI. Uczniowie pisali test, na który składało się 20 pytań z Ewangelii wg św. Mateusza.

Testy zostały przekazane do ks. Dziekana Jana Grzywacza w Sieniawie i tam sprawdzone przez powołaną komisję. Miło nam poinformować, że Klaudia Płonka zdobyła I miejsce, Wioletta Kuśnierz III miejsce, Wojciech Hanejko IV miejsce.

Tak więc do finału dostały się uczennice naszej szkoły. Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w finale.

S. Anna Macina

GaleriaZabawy na świeżym powietrzu

08.05.2021

Wiele frajdy i radości dzieciom przedszkolnym sprawiło wyjście na niedawno otwarty plac zabaw. Przedszkolaki z przyjemnością korzystały z przeznaczonych dla nich atrakcji.

Ruch na świeżym powietrzu to podstawa zdrowia. Uśmiechnięte buzie dzieci świadczą o tym, że zabawa była świetna, a sezon dopiero się zaczyna!


Lucyna Czeszyk
Joanna Buszta

GaleriaGminny Konkurs Plastyczny „Ziemia – moja Planeta”

07.05.2021

Gminny konkurs plastyczny dla oddziałów przedszkolnych rozstrzygnięty.
W konkursie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkół Podstawowych w: Gniewczynie Łańcuckiej, Gorzycach, Tryńczy oraz w Ubieszynie.

Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:

Dzieci 3, 4 –letnie:

I miejsce: Miłosz Manowiec – przedszkole w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Tryńczy,
II miejsce: Marcelina Chamik – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter” w Gniewczynie Łańcuckiej,
III miejsce: Maja Czeszyk – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach.


Dzieci 5, 6 –letnie:

I miejsce: Wiktoria Misiło – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach,
II miejsce: Miłosz Krokos – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ubieszynie,
III miejsce: Magdalena Mścisz – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Tryńczy.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla: Pawła Olchy z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach oraz Mateusza Nowaka z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter” w Gniewczynie Łańcuckiej .

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Joanna Buszta

GaleriaWycieczka do KSRG OSP w Tryńczy

04.05.2021

4 maja br. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami: p. Joanną Busztą, p. Iloną Dryś oraz p. Nel Zamorską udały się z wizytą do KSRG OSP w Tryńczy.

Podczas spotkania dzieci mogły m.in. zobaczyć jak od środka wygląda wóz strażacki, dowiedziały się jak nazywają się poszczególne przyrządy oraz w jakich sytuacjach należy ich używać. Przedszkolaki poznały zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, pokazano im różne stroje używane przez strażaków podczas akcji. Kolejną atrakcją była możliwość wejścia przez dzieci do wozu strażackiego oraz spróbowanie swoich sił z wężem strażackim.

Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi Gliniakowi – Prezesowi KSRG OSP, Panu Grzegorzowi Korzystce – Naczelnikowi KSRG OSP, a także Panu Krzysztofowi Gliniakowi – Członkowi Komisji Rewizyjnej oraz kierowcy KSRG w Tryńczy za wspaniałe przyjęcie dzieci w jednostce. Dzięki Wam dzieci wróciły do przedszkoli zachwycone. Dzisiejszego dnia spełniliście wiele dziecięcych marzeń za co raz jeszcze z całego serca DZIĘKUJEMY!

Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Strażaka składamy wszystkim Druhom oraz Druhnom najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy szacunku i uznania za Wasz trud i poświęcenie. Życzymy samych radosnych chwil w służbie społeczeństwu na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia oraz szczęśliwych powrotów z akcji.

Ilona Dryś

Galeria 1

Galeria 2Informacja

30.04.2021

Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach:

• Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole.
Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

• Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).

• Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.


Witaj 3 Maj!

30.04.2021

„Polska, moja ojczyzna. Rok Konstytucji 3 Maja”

Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku na zawsze zapadł w pamięć Polakom jako symbol patriotyzmu i niezłomnej walki o niepodległość ojczyzny. Tekst ustawy układali głównie król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. Hugo Kołłątaj i sekretarz królewski Scipione Piattoli.

Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła demokrację szlachecką, wprowadziła zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty, zniosła liberum veto oraz wzięła chłopów pod ochronę państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny. Zdaniem I. Potockiego i H. Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Nasi uczniowie, poprzez udział w konkursie plastycznym „Polska, moja ojczyzna. Rok Konstytucji 3 Maja”, włączyli się w obchody 230. rocznicy Konstytucji.

Oto wyniki konkursu:

Kategoria kl. I-III
I miejsce Jan Manowiec kl. III
II miejsce Lena Nabrzeska kl. II
III miejsce Karol Pokrywka kl. III

Kategoria kl. IV-VIII
I miejsce Sara Manowiec kl. VII b, Alicja Manowiec kl. VIII
II miejsce Klaudia Płonka kl. VII a
III miejsce Mikołaj Manowiec kl. V, Aleksander Pigan kl. IV

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zajętych miejsc. Po odbiór nagród prosimy zgłosić się do biblioteki szkolnej. Radzie Rodziców dziękujemy za zakup nagród książkowych dla uczniów.

Lucyna Czeszyk

GaleriaMajowe święta

30.04.2021

Na czym polega patriotyzm? Pierwsze nasze skojarzenie to obrona ojczyzny, gdy zagraża jej nieprzyjaciel. Żyjemy na szczęście w czasach pokoju. W tym przypadku patriotyzm to zaangażowanie w sprawy ojczyzny, odpowiedzialność za nią, dbanie o rozwój naszego kraju, godne reprezentowanie go, kultywowanie tradycji itp.

Nasi uczniowie również dali wyraz swojego patriotyzmu, gdyż włączyli się w obchody świąt, które przypadają w maju.

1 maja to Międzynarodowy Dzień Pracy. 17 lat temu, 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. 3 maja przypada rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r.

Cały tydzień upłynął pod hasłem Cypriana Kamila Norwida (Patron 2021 roku) „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Dzieci przedszkolne, uczniowie kl. I-III i IV-VIII realizowali tematy dotyczące symboli narodowych i historii świąt majowych. Nie zabrakło wykonywanych flag Polski i Unii Europejskiej, kotylionów, odświętnych strojów i biało-czerwonych barw.

Uczniowie śpiewali hymn Polski i poznawali historię jego powstania, uczyli się też hymnu Unii Europejskiej.

Przedszkolaki przygotowały piosenkę patriotyczną pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”, którą prezentujemy w załączonym filmiku. Dzieci z oddziału przedszkolnego przyswajały informacje na temat regionów Polski, poznawały ich zabytki, stroje ludowe, tańce i legendy. Uczniowie kl. I-III opisywali i wyklejali godło Polski, oglądali legendę o powstaniu państwa polskiego „Lech, Czech i Rus” oraz filmik „Majowe święta”.

Oprócz tego dzieci i młodzież wzięły udział w konkursie poświęconym Konstytucji 3 Maja (o czym będzie mowa w osobnym artykule). Dodatkowo uczniowie kl. IV wykonali kartki z kalendarza upamiętniające to ważne dla Polski wydarzenie.

Patriotyzmu i miłości do ojczyzny należy uczyć od najmłodszych lat. Dlatego też nauczyciele wpajają dzieciom i młodzieży szacunek dla godła, hymnu i flagi państwowej. Jak powiedział C. K. Norwid wszyscy mamy obowiązek wobec ojczyzny. Powinniśmy ją kochać i pielęgnować tradycje narodowe.

Lucyna Czeszyk

Galeria


do pobrania:

występ przedszkolakówOgólnopolski Konkurs Techniczno-Ekologiczny „Coś z niczego”

30.04.2021

Dzieci z oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez p. Joannę Busztę oraz p. Ilonę Dryś wykonały prace przestrzenne na Ogólnopolski Konkurs Techniczno-Ekologiczny pn. „Coś z niczego”.

Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i wyobraźni przedszkolaków.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez dzieci przedmiotu z materiałów, które można ponownie przetworzyć. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria – dzieci 3-4-letnie; II kategoria – dzieci 5-6-letnie.

W galerii prezentujemy efekty prac naszych przedszkolaków, które rozpoczęły się jeszcze podczas nauki zdalnej.

Ilona Dryś

GaleriaEtap rejonowy XXI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

29.04.2021

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, II etap (archiprezbiteralny) XXI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach o Słudze Bożym Kardynale Stefanie Wyszyńskim dla uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych został przeprowadzony w czwartek, 29 kwietnia 2021 r. o godz. 9.00 w szkołach macierzystych.

Naszą szkołę na tym etapie reprezentowały: Weronika Mach i Milena Migas z kl. VIII oraz Klaudia Płonka z kl. VII a.

Po zakończeniu konkursu, wypełnione testy zostały zaklejone w obecności uczennic w opieczętowaną kopertę i wysłane do Księdza odpowiedzialnego za konkurs w archiprezbiteracie, jarosławskim. Wydział Nauki Katolickiej na stronie przemyska.pl poinformuje uczestników II etapu olimpiady i katechetów o wynikach olimpiady w poszczególnych rejonach archidiecezji.

Dziękujemy uczennicom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu.

s. Anna Macina

Galeria„Jedz kolorowo, żyj zdrowo”

27.04.2021

Wszystkie szkoły z terenu Gminy Tryńczy biorą udział w projekcie "Jedz kolorowo, żyj zdrowo” realizowanym przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Dwudziestu uczniów klasy drugiej naszej szkoły otrzymało pakiety przygotowane przez organizatorów zawierające m.in. sadzonki malin, miody z ekologicznej pasieki, soki i chipsy jabłkowe przekazane przez przedsiębiorstwa prowadzące ekologiczne uprawy.

Zadaniem uczniów było posadzenie sadzonek malin, a już niedługo będą mogli cieszyć się swoimi malinkami z własnego ogródka. Uczniowie będą mogli samodzielnie pielęgnować, obserwować wzrost i owocowanie swojej roślinki - malinki.

Była to świetna okazja do przybliżenia uczniom tematyki dotyczącej upraw i produktów ekologicznych oraz znaczenia pszczół w ekosystemie. Pamiętajmy, również o tym – "Zdrowo jem, więcej wiem".

Beata Konnak

GaleriaDzień Języka Angielskiego

24.04.2021

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Języka Angielskiego na pamiątkę urodzin i śmierci wybitnego angielskiego poety Williama Szekspira.

Nasza szkoła postanowiła uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Nie zabrakło typowych angielskich dań, plakatów, piosenek, filmików.

Julia Sosnowy nagrała angielską wersję "Czerwonego Kapturka". Wojciech Hanejko opracował interaktywne ćwiczenia dla młodszych klas na platformie Wordwall. Wiktor Murdzia przygotował prezentację o Williamie Szekspirze. Przepiękne utwory po angielsku wykonały Kasia Matyja i Marcelina Jakubiec. Sara Manowiec wykonała portret Williama Szekspira. Dzieci z klasy 4 powiedziały w nagranych filmikach, natomiast uczniowie klasy 5 napisali w formie plakatów dlaczego warto uczyć się języka angielskiego. Uczniowie wszystkich klas począwszy od 4 mieli swój udział w obchodach tego dnia. Oczywiście wszystko odbywało się zdalnie ze względu na pandemię koronawirusa.

Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Języka Angielskiego należą się ogromne podziękowania. Miejmy nadzieję, że to jeszcze bardziej zmotywuje ich do nauki języka angielskiego.

Natalia Kuśnierz
Galeria 1

Galeria 2

do pobrania:

filmik 1

filmik 2

filmik 3

filmik 4

filmik 5

filmik 6

filmik 7Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.2021

O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas. Czytamy lektury, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować dzieci i młodzież.

Tymczasem dziś, 23 kwietnia, obchodzimy ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia 2021 nie spotkaliśmy się z uczniami na lekcji w klasie, nie znaczy to jednak, że nie mogliśmy obchodzić Światowego Dnia Książki online. Warto obchodzić to święto, aby promować czytelnictwo.

Obchodząc Światowy Dzień Książki uczniowie klasy pierwszej opowiadali, co lubią czytać, dzielili się swoimi fascynacjami czytelniczymi, poszerzyli wiedzę o procesie wydania książki z filmu edukacyjnego (YOUTUBE) i podsumowali, że piątkowe popołudnie spędzą czytając książkę w dniu jej święta. Na edukacji plastycznej wcielili się w rolę ilustratora, wykonując okładkę do bajki.

Magdalena Młynarska

GaleriaWszystkie aktualnościEuropejski Fundusz Społeczny

Unia Europejska

© Copyright 2006 by SP Tryńcza, all rights reserved! -- Design & Technology Grzegorz Bursztyka by Anita Rzeczyca