IP


Aktualności

„Współcześni Rycerze Św. Floriana”- wojewódzki konkurs plastyczny rozstrzygnięty.

22.05.2018

19 maja o godz. 17-tej w Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku wręczono nagrody w wojewódzkim konkursie plastycznym „Współcześni Rycerze Św. Floriana”, który zorganizowany został pod patronatem: Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Przeworsku, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Wojewody Podkarpackiego, Starosty Powiatu Przeworskiego, Burmistrza Miasta Przeworska, Wójta Gminy Przeworsk. W konkursie tym II nagrodę w grupie klas IV- VI szkoły podstawowej otrzymała Sara Manowiec natomiast w grupie dzieci w wieku przedszkolnym wyróżniono Jana Manowca. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wernisaż wystawy tej XVI już edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego był częścią obchodzonej Nocy Muzeów, podczas której oprócz obejrzenia prac konkursowych można też było skorzystać z wielu innych atrakcji zaproponowanych tego dnia przez Muzeum w Przeworsku.

Kinga Manowiec

GaleriaWycieczka do Krakowa

22.05.2018

17 maja w czwartek wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Krakowa. Gdy wysiedliśmy z autobusu wraz z Panem przewodnikiem udaliśmy się na spacer po krakowskim rynku zwiedzając kościół Mariacki i słynne Sukiennice. Nie mogliśmy też pominąć Wawelu i smoka, którego legendy nie trzeba nikomu przypominać. Kolejnym punktem wycieczki było ZOO w którym mogliśmy ujrzeć wiele gatunków zwierząt i roślin. Następnie pojechaliśmy do Oświęcimia, gdzie znajduje się obóz koncentracyjny Auschwitz. Zwiedzanie tego miejsca było ogromnym przeżyciem. Długie mury splecione drutem kolczastym, niegdyś będące pod napięciem, uliczki pełne tak wielu wspomnień i budynki wciąż palące bólem i żalem zapewne na wszystkich zrobiły wrażenie. Po całym dniu udaliśmy się do domu pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie spędziliśmy noc. Następnego dnia rano wybraliśmy się do Sanktuarium, które znajdowało się tuż obok naszego zakwaterowania, a całą resztę dnia przebywaliśmy w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Każdy mógł skorzystać z atrakcji na różnych strefach: dziecięcej, familijnej i ekstremalnej. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście strefa ekstremalna z której korzystali tylko najodważniejsi. Gdy czas dobiegł końca musieliśmy opuścić Zator i udać się do autobusu. Będąc już w Tryńczy wysiedliśmy z piosenką "To już jest koniec" przygnębieni, że wyjazd dobiega końca, lecz szczęśliwi, że tak wspaniale spędziliśmy czas. Mamy bagaż pełen wspomnień i pewność, że wycieczka zostanie w naszych pamięciach na długo! Dziękujemy Pani Małgorzacie Lis-Nakoniecznej za dobrze zaplanowaną i doskonale zorganizowaną wycieczkę oraz opiekunom za czuwanie nad nami. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Wam mogliśmy przeżyć tak cudowne chwile w tak świetnym gronie.

Aleksandra Walkiewicz

GaleriaPielgrzymko – wycieczka dzieci pierwszokomunijnych

21.05.2018

W dniach 18-19 maja 56-osobowa grupa składająca się z dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców, wychowawczyni klasy III, nauczycielki oddziału przedszkolnego oraz innych mieszkańców Tryńczy i okolic pod duchowym przewodnictwem siostry Ireny i ks. Rafała Borcza wybrała się do Ludźmierza i Zakopanego.

W Ludźmierzu- najstarszej wsi na Podhalu, która była pierwszym punktem naszej pielgrzymki znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. W trakcie jego zwiedzania dowiedzieliśmy się o niezwykłym zdarzeniu, które miało miejsce w 1963 roku w czasie koronacji figurki Matki Boskiej Ludźmierskiej przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas uroczystości z ręki figury wypadło berło i zostało złapane w locie przez biskupa Karola Wojtyłę. Za sprawą tego wydarzenia wielu wierzy, że dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala został on papieżem. W pobliżu kościoła znajduje się piękny Ogród Różańcowy, w którego centrum znajduje się pomnik klęczącego Papieża Jana Pawła II.

Po noclegu w Białym Dunajcu w sobotę o godz. 9 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił dla uczestników naszej pielgrzymki ks. Rafał. Sanktuarium powstało w podziękowaniu za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981r. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski sanktuarium stało się w tym roku Sanktuarium Narodowym. Obok kościoła znajduje się kaplica, w której umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej. W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997r.

Ostatnim etapem naszego wyjazdu było zwiedzanie Zakopanego. Byliśmy pod Wielką Krokwią, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Nie byłoby wycieczki do Zakopanego gdyby nie spacery po Krupówkach. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną, która dzięki doskonałemu przewodnictwu ks. Rafała oraz licznym śpiewom upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy naszej pielgrzymko-wycieczki, a w szczególności dzieci byli zachwyceni wyjazdem i jeszcze przed jego zakończeniem pytali o kolejny.

s. Irena Staroszczyk
Natalia Kuśnierz

GaleriaII TURNIEJ SZKOLNEGO KLUBU SPORTOWEGO

17.05.2018

Dnia 15. 05. 2018r. w Szkole Podstawowej w Gorzycach odbył się kolejny turniej w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. Tym razem rozgrywki zorganizowane zostały dla dziewcząt SP z klas IV – VI. Zawody minęły w bardzo miłej i sportowej atmosferze. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce SP Tryńcza
II miejsce SP Jagiełła
III miejsce SP Gorzyce.

Dziewczynom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Następne rozgrywki już niebawem.

Adam Kulpa

GaleriaPorcja pozytywnej energii w zerówce

17.05.2018

W oddziale przedszkolnym zakończyła się realizacja programu „Porcja pozytywnej energii”, którego celem jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu owoców i warzyw.

Zajęcia związane z realizacją programu opierały się głównie na zadaniach praktycznych i samodzielnym działaniu dzieci. Oprócz wiedzy zdobytej na temat witamin zawartych w poszczególnych owocach i warzywach, dzieci wykorzystywały również zmysły w zabawach „Jakie to za warzywo?”, „Jaki to za owoc?”. Było przy tym mnóstwo zabawy i radości. Na zakończenie programu dzieci samodzielnie sporządziły sałatkę owocową, którą zjadły z wielkim apetytem.

Pamiętajmy o tym, aby niezdrowe przekąski czy słodycze zamieniać jak najczęściej na smaczne i pełne witamin – owoce i warzywa.

Joanna Buszta

GaleriaDrewniane leżajskie zabawki

15.05.2018

15 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III SP pod opieką wychowawczyń wybrały się do Galerii ”Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy w celu obejrzenia wystawy etnograficzno - zabawkarskiej wypożyczonej z Muzeum Ziemi Leżajskiej. Dzieci miały niebywałą okazję zobaczyć tradycyjne, drewniane zabawki, którymi niegdyś bawili się ich rodzice czy dziadkowie. Większą część wystawy zajmują zabawki drewniane, które przykuwają uwagę turystów kolorami, formą i oryginalnym kształtem. Najbardziej charakterystyczne z nich to: bryczki, konie na biegunach, kurki dziobiące, dzięciołki, , fujarki, pukawki. Niektóre z tych zabawek ukazują nam jak wyglądało codzienne życie na wsi, ginące stare zawody i prace na polu. W dzisiejszych czasach zabawka drewniana to raczej rzadkość, więc dzieci były pod wielkim wrażeniem.

Magdalena Młynarska


GaleriaNiecodzienna lekcja pt. „Odzyskaj – Korzystaj”

15.05.2018

W ubiegły piątek uczniów klasy II SP odwiedził tato jednego z chłopców -Patryka – p. Krzysztof Gajda, który jest pracownikiem Huty Szkła w Jarosławiu. Niewiarygodne ile w ciągu jednej godziny o produkcji szkła dowiedzieli się uczniowie. Nie tylko mogli się zapoznać z pracą pana Krzysztofa, o której znakomicie opowiedział, ale również obejrzeli przygotowany film pt. „Jak to ruszyć” w którym bardzo szczegółowo przedstawiony został proces produkcji opakowań szklanych w jednej z największych hut szkła w Europie. Zobaczyli produkcję wyrobów szklanych od wytopu masy do powstania słoików, ich pakowania i eksportowania na rynek światowy. Nowoczesna firma pod nazwa O-I GLASS IS LIFE ma zasięg globalny.

Pan Krzysztof odkrył przed dziećmi tajniki produkcji szkła. Mogły obserwować z czego i jak powstaje szkło.

Spotkanie to z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów. Dowiedzieliśmy się również, że jesienią organizowane są przez jarosławską hutę szkła dni otwarte dla uczniów, więc z pewnością wybiorą się tam na wycieczkę w celu zwiedzenia tego niesamowitego miejsca.

Magdalena Młynarska

GaleriaKonkurs matematyczny

14.05.2018

W Szkole Podstawowej w Tryńczy odbył się Gminny Konkurs matematyczny „Jeden z dziesięciu". Konkurs miał na celu rozwijanie u uczniów zainteresowań matematycznych, popularyzację wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów, przygotowanie do wystąpień przed publicznością oraz stworzenie życzliwej atmosfery rywalizacji. Do konkursu „1 z 10”przystąpili uczniowie klas IV.

Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania podczas trzech rund. Przystępując do gry, każdy zawodnik otrzymał trzy szanse. Nieprawidłowe odpowiedzi w I i II etapie równały się utracie szans. Grający, którzy utracili wszystkie szanse byli wyłączeni z konkursu. Do III etapu czyli finału zakwalifikowało się 3 uczniów, którzy zachowali szansę. Zawodnicy w 3 rundzie otrzymali komplet nowych szans. Za zachowanie szans z I i II rundy zawodnikom doliczane były punkty: za jedną - 10 punktów, za dwie – 20 punktów, za trzy – 30 punktów. Zawodnicy w finale odpowiadali w wylosowanej przez siebie kolejności, uzyskując za każdą poprawną odpowiedź 10 punktów.

Spośród wszystkich uczestników konkursu najlepsze wyniki uzyskali:

• I miejsce: Wiktor Murdzia uczeń szkoły w Tryńczy
• II miejsce: Jakub Maciałek uczeń szkoły w Jagielle
• III miejsce :Łukasz Superson uczeń szkoły w Gniewczynie Łańcuckiej

Poziom konkursu był wysoki, wszyscy uczestnicy bronili swoich szans i dzielnie walczyli. Laureaci konkursu oraz wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Konkurs potwierdza cytat:

„Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać”. (Cicero).

Anita Wojtas

Galeria„(Do)Wolność Czytania” spotkanie z poetą i bajkopisarzem

10.05.2018

...to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.

XV edycja programu, którego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa odbywa się w dniach 8-15 maja. Zmieniające się funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze. W ramach tej akcji pani dyrektor Marzena Rydzik w dzisiejszym dniu zorganizowała spotkanie z poetą i bajkopisarzem Stanisławem Kornasiewiczem dla naszych uczniów z klas I-III SP. Po wysłuchaniu bajek uczniowie otrzymali autograf od zaproszonego gościa oraz zakupili bajki na kiermaszu książek.

Magdalena Młynarska

GaleriaSpływ kajakowy

10.05.2018

9 maja został zorganizowany wyjazd dla uczniów klasy VII i II gimnazjum do Zwierzyńca. Pod opieką nauczycieli uczniowie mieli okazję wziąć udział w spływie kajakowym na rzece Wieprz. Przy sprzyjającej pogodzie podziwialiśmy piękne widoki Roztocza, rozkoszowaliśmy się śpiewem ptaków i czystym powietrzem. Poza aktywnym spędzeniem czasu uczniowie odbyli solidną lekcję przyrody, obserwując nowe gatunki drzew, roślin i ptaków. Dla niektórych był to pierwszy spływ, ale wszyscy świetnie sobie poradzili, z czego byli bardzo dumni usatysfakcjonowani. Uczniowie bardzo miło spędzili czas, zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu z nadzieją na kolejny spływ kajakowy.

Małgorzata Lis - Nakonieczna

GaleriaWycieczka do teatru

09.05.2018

8 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Rzeszowa na spektakl teatralny pt. ,,O mniejszych braciszkach św. Franciszka” przygotowany przez aktorów z Teatru „Maska”.

Święty Franciszek – kiedy jeszcze nie był świętym, lecz po prostu zwykłym Franciszkiem – wybrał się w wędrówkę po świecie. Podczas swojej podróży przeżył mnóstwo niezwykłych przygód.Każdego dnia poznawał nowych przyjaciół, nawet jeśli początkowo wydawali się być kimś zupełnie innym. Spektakl opowiada o tym, że wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy które warto rozwijać. Warto także odnaleźć w sobie dziecięcą gotowość do zachwycenia się najzwyklejszymi sprawami i rozwijać wrażliwość, z jaką wszyscy powinniśmy kroczyć przez życie.

Po spektaklu dzieci miały okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum Lalek Teatralnych Teatru „Maska”, uczestnicząc w przygotowanej lekcji teatralnej. Dzięki temu, dzieci poznały podstawowe rodzaje lalek teatralnych, m.in. pacynki, marionetki, czy kukiełki, zasady ich animacji oraz sposób powstawania niektórych teatralnych dekoracji.

Dryś Ilona

GaleriaWizyta w Zespole Szkół w Zarzeczu

09.05.2018

Uczniowie klasy III gimnazjum odwiedzili w dniu 09 maja Zarzecze. W ramach przygotowania do wyboru szkoły ponadgimnazjalej zapoznali się z ofertą edukacyjną miejscowego Zespołu Szkół. Dodatkową atrakcją wyjazdu był udział w spotkaniu z Karolem Okrasą, który nie tylko opowiedział o pracy kucharza, ale również na oczach widzów zaprezentował sposób przygotowywania oryginalnych potraw, których można było po zakończonym pokazie skosztować. Na koniec wizyty gimnazjaliści zwiedzili muzeum – pałac rodziny Dzieduszyckich.

Józef Nowosielski


II Gminny Bieg Konstytucji

09.05.2018

08.05.2018r przy Szkole Podstawowej w Gorzycach odbył się II Gminny Bieg Konstytucji. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze szkół z terenu naszej gminy. Biegacze upamiętnili w ten sposób 227 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Bieg był doskonałą szansą do sprawdzenia swoich umiejętności podczas rywalizacji z rówieśnikami. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów, którzy startowali na następujących dystansach:

- II miejsce Miłosz Myłek – bieg na dystansie 500 m,
- I miejsce Kamila Mazur – bieg na dystansie 600m,
- III miejsce Katarzyna Kuziak – bieg na dystansie 600m,
- I miejsce Robert Krupa – bieg na dystansie 600m,
- III miejsce Adrian Wojtyna – bieg na dystansie 600m,
- I miejsce Szymon Bury – bieg na dystansie 800m,
- II miejsce Miłosz Hanejko – bieg na dystansie 1500m.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły biorący udział w biegu zajęli miejsca w czołowej trójce, za co serdecznie wszystkim gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych startach.

Waldemar Szewczyk

GaleriaŚwięta majowe

01.05.2018

Z okazji przypadających w pierwszych dniach maja świąt państwowych, 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Jego celem było przypomnienie uczniom o ważnych rocznicach i wydarzeniach z historii Polski. 1 maja 2004 roku Polska wraz z innymi dziewięcioma państwami wstąpiła do Unii Europejskiej.2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku obchodzimy 227 rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja. Poprzez prezentowane opisy, recytowane wiersze oraz taniec narodowy uczniowie dali wyraz pamięci o tak ważnych dla każdego Polaka wydarzeniach.

Natalia Kuśnierz

GaleriaWszystkie aktualnościEuropejski Fundusz Społeczny

Unia Europejska

© Copyright 2006 by SP Tryńcza, all rights reserved! -- Design & Technology by Grzegorz Bursztyka